Uniwersytet Gdański Instytut Matematyki
Rezerwacja sprzętu i sal Plan zajęć Poczta

Zapisy na fakultet dla 1MMAD I stopnia

Zapisy na przedmiot fakultatywny na semestr drugi kierunku Modelowanie Matematyczne i Analiza Danych I stopnia prowadzone będą w dniach 24 stycznia do 5 lutego 2022 r. Wyboru dokonuje się przez wypełnienie formularza

Należy wybrać jeden z następujących przedmiotów:

  • Analiza danych pomiarowych
  • Wstęp do matematyki finansowej

Analiza danych pomiarowych
Wykład obejmuje zagadnienia związane z planowaniem eksperymentu oraz analizą i interpretacją jego wyników. Zapoznasz się z podstawami analizy błędu pomiarowego w naukach doświadczalnych. Nauczysz się podstawowych metod określania niepewności pomiarowych z uwzględnieniem niepewności przypadkowych (statystycznych) i systematycznych.

Wstęp do matematyki finansowej
Matematyka finansowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina matematyki, dostarczająca wiele modeli do opisu różnorodnych zjawisk ekonomicznych. Poznasz różnego rodzaju stopy procentowe, dzięki którym będziesz umiał analizować dane ubezpieczeniowe czy dane z rynku finansowego. Wykorzystasz to do modelowania wartości w czasie strumieni finansowych takich, jak kredyty czy renty. Poznasz też matematyczne podstawy analizy obligacji. Wszystko będzie zilustrowane ciekawymi przykładami.

Informacje o specjalnościach związanych z wyborem fakultetów – na stronie kierunku.