Coś więcej niż papier

Ilona Opar, Angelika Jasnoch, Klaudia Darłak - Coś więcej niż papier

Origami modułowe to ciekawa, efektowna ale jednocześnie bardzo wymagająca odmiana Origami. Bryły powstają w wyniku połączenia wcześniej przygotowanych elementów, zwanych modułami, w jedną całość. Moduły są zazwyczaj łatwe do złożenia, a ich wykonanie nie sprawia większego problemu. Cała zabawa rozpoczyna się w gdy zaczynamy je łączyć, tak by powstała bryła. Moduł Sonobe jest jednym z wielu rodzajów modułów służących do budowy brył origami modułowego. Jego popularność wynika z prostoty składania, solidnego i łatwego montażu oraz elastyczności systemu.

Pochodzenie modułu Sonobe nie jest znane. Prawdopodobnie jego twórcami są Toshie Takahama i Mitsunobu Sonobe, którzy opublikowali wspólnie kilka książek oraz byli członkami Sosaku Origami Group 67. Pierwszą bryłą zbudowaną z modułu Sonobe był sześcian. Można go było zobaczyć w książce grupy Sosaku Origami, opublikowanej w 1968 r. Jednak grupa nie ujawnia, czy sama wymyśliła moduł, czy też wykorzystała wcześniejszy projekt. Pełny potencjał Sonobe odkrył dopiero Steve Krimball, który w latach 70 zbudował bryłę z 30 modułów. Pomimo tego, że origami stało się bardzo popularne, do tej pory nie wiadomo, kto jest prawdziwym wynalazcą omawianego elementu.

Każdy z modułów, zwanych także jednostkami, powstaje z kwadratowego arkusza papieru. Finalna jednostka ma kształt równoległoboku z kątami o miarach 45 i 135 stopni, podzielonego przez zagniecenia na dwie ukośne zakładki na końcach oraz dwie kieszenie w centrum kwadratu. Z opisanego powyżej modułu można budować szereg trójwymiarowych brył geometrycznych. Najprostszą z nich jest sześcian, który jest zbudowany z 6 elementów. Możliwe jest także zbudowanie ośmiościanu (12 elementów), dwudziestościanu (30 elementów) i wielu innych ciekawych brył. O tym, jak wykonać sam moduł oraz niektóre bryły można dowiedzieć się oglądając dołączony filmik.

 

 

Inne artykuły związane z hasłami: #origami 
2015/09/10