Igrając z kształtem

Agata Matciak, Cezary Ossowski - Igrając z kształtem

Paolo Bascetta to włoski profesor matematyki w Bolonii a zarazem jeden z najbardziej znanych kreatorów orgiami modułowego. Swoją pasją do tworzenia brył przestrzennych z papieru podzielił się w swojej książce zatytułowanej „Origami. 51 modeli”.

Zademonstrujemy w jaki sposób złożyć pojedynczy moduł pomysłu prof. Bascetty oraz podamy wskazówki jak otrzymać model poprzez połączenie modułów.

Na początek uwaga: wymiary kartki są dowolne, zależą jedynie od tego jak duży model chcemy zbudować. Jednak obowiązuje zasada, aby długości boków były w stosunku 1:1, co oznacza, że składamy poszczególne moduły z kartek w kształcie kwadratów.

 • Krok 1.

  Składamy kartkę na pół.

 • Krok 2.

  Rozkładamy ją, obracamy o 90 stopni i ponownie składamy na pół.

 • Krok 3.

  Rozkładamy kartkę. Zaginamy lewy górny róg i prawy dolny do przecięcia linii poprzednich zgięć.

 • Krok 4.

  Odwracamy moduł na drugą stronę i zginamy kartkę od lewego dolnego i prawego górnego rogu wzdłuż czerwonej przerywanej linii.

 • Krok 5.

  Odwracamy moduł na drugą stronę i zaginamy ponownie prawy górny i lewy dolny róg wzdłuż przerywanej linii.

 • Krok 6.

  Ostatni raz odwracamy moduł na drugą stronę i zaginamy do środka wystające po bokach elementy.

 • Krok 7.

  Składamy nasz moduł na pół.

 • Krok 7.

  Na początek przygody z modelami złożonymi z takich modułów warto zacząć od modelu, na złożenie którego potrzeba 12 modułów. Każdy moduł rozkładamy tak, aby wrócić do układu sprzed 5 kroku. Następnie łączymy moduły tak, jak pokazano na zdjęciu poniżej.

 • Krok 8.

  Najpierw składamy moduły tak aby zbudować podstawę, na którą składają się 4 rogi (numer 2 na zdjęciu poniżej) wychodzące od każdego „zagłębienia”(numer 1 na zdjęciu poniżej). Największą trudnością w tym modelu jest właśnie łączenie modułów w całość, a nie złożenie samego modułu. Przy składaniu całości potrzebna jest całkowita koncentracja, wyobraźnia przestrzenna jest również mile widziana.

Jednym z najbardziej znanych modeli jest gwiazda Bascetta, czy też dwunastościan foremny, model nie najtrudniejszy choć bardzo efektywny, budzący komentarze „Och, jakie to ładne!”. Niemniej jednak wykonanie Gwiazdy jest dość czasochłonne i, jak każdy model orgiami, wymaga cierpliwości i precyzji. Do wykonania jej potrzeba 30 jednakowych modułów. Pojedyncze moduły łączymy na takiej samej zasadzie jak w kroku 8, z tą różnicą, że z każdego „zagłębienia” musi wychodzić 5 rogów.

 

Przedstawioną procedurę można prześledzić oglądając zamieszczony filmik.

Życzymy miłej zabawy !

Filmy

Origami modułowe - Gwiazda Bascetta

Inne artykuły związane z hasłami: #origami 
2015/09/11