Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

21 stycznia 2015 roku Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i rektorzy pomorskich uczelni: prof. dr hab. Bernard Lammek, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. nadzw. Roman Drozd, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dokonali uroczystej inauguracji Roku Matematyki na Pomorzu.

Pośród wielu atrakcji znalazł się happening matematyczny  przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół ze wszystkich poziomów edukacji. Na kilkunastu stoiskach na uczestników czekały rozmaite gry i zabawy inspirowane oraz związane z matematyką.

Stoiska w ramach happeningu prowadzone były przez Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Akademię Pomorską w Słupsku, Centrum Nauki Experyment, EduFun i inne.

Inauguracja odbyła się 21 stycznia 2015 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 53.

Program inauguracji

9.30 – 10.00 rejestracja uczestników

9.30 – 10.00 konferencja prasowa

10.00 – 14.00  happening matematyczny

10.00 – 10.15  wystąpienie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego

10.15 – 10.45  wystąpienia rektorów uczelni, inicjatorów Roku Matematyki na Pomorzu:

dr hab. prof. nadzw. Roman Drozd, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku

prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej

prof. dr hab. Bernard Lammek, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego

10.45 – 11.00  Wybrane działania zaplanowane w ramach Roku Matematyki na Pomorzu, Adam Krawiec, dyrektor

Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

11.00 – 11.45  wykład Wszechobecna matematyka, dr Zdzisław Pogoda, Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego


W ramach happeningu Uniwersytet zaproponował swoim gościom następujące stoiska:
 

  • "Statystyczny tor przeszkód" - każdy podchodzący do stoiska mógł się zmierzyć z pewnym niecodziennym eksperymentem losowym (wykonywanie czegoś "na oko", odgadywanie liczby przez "wróżkę") – po wszystkim było można obejrzeć łączne zestawienie wyników i swój wynik na tle "populacji".
  • Nowoczesna edukacja - przy stoisku przedstawiono zdobycze techniki, takie jak sensor Kinect z konsoli Xbox. Na przykładzie matematycznych gier edukacyjnych pokazano możliwości korzystania z tego urządzenia. Uczestnicy mogli wejść w interakcje z  kinektem i za pomocą gestów zmieniać przebieg gry przy okazji dobrze się bawiąc.
  • Gry matematyczne - Na stoisku uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił rozwiązując łamigłówki zapałczane, logiczne, liczbowe, ale nie tylko... Mozna było też wystartować w turnieju gier matematycznych i zmierzyć się ze studentami Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego m.in. w grach Quatro, Pentago, Blokus, Pylos.
  • Jak wygrać w teleturnieju, czyli paradoks Monty'ego Halla - na przykładzie paradoksu Monty'ego Halla pokazano jak zawodna może być nasza intuicja w zagadnieniach probabilistycznych. Chętni uczestnicy mogli zagrać w znaną grę "Idź na całość".
  • Jak matematykę wykorzystać do zaprogramowania robotów? Pokaz robotów. Wykorzystanie "Królowej Nauk" w okiełznaniu robotów (nawet tych zbudowanych z LEGO). Matematyka nie musi być statyczna - ona jest dynamiczna jak każdy z nas.

Inne artykuły związane z hasłami: #imprezy 
2015/02/09