Dzień drugi IV Seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz” na Uniwersytecie Gdańskim
Wydarzenie to miało miejsce w piątek 27 marca 2015. Przygotowano bogatą ofertę wykładów, warsztatów i matematycznych aktywności dla uczniów z pomorskich szkół. Wszystkie proponowane zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG tego dnia odwiedziło około półtora tysiąca uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Od godziny 9 uczniowie brali udział w warsztatach – zajęciach prowadzonych w grupach ponad dwudziesto-, czasem trzydziestoosobowych. Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże, łącznie odbyło się 70 warsztatów.
W godz. 10-14 odbywały się wykłady popularnonaukowe. Początkowo zaplanowane były w największym audytorium na Wydziale (na 180 osób), ale chętnych było więcej niż 2 razy tyle, więc przeniesione zostały do auli sąsiedniego gmachu Biblioteki Głównej UG.
Wykład inauguracyjny wygłosił gość z Krakowa – znany popularyzator matematyki, autor wielu książek na ten temat – dr Krzysztof Ciesielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicząc w wykładach i w warsztatach uczniowie oraz ich nauczyciele dowiedzieli się, jak matematyka rozwijała się w minionych wiekach, do czego była wykorzystywana, do czego potrzebna jest nam matematyka dzisiaj oraz jak można skorzystać z wiedzy historycznej o matematyce.
Oto tylko niektóre tytuły wykładów i warsztatów:
- Pi, pi pi, pi, pi – czyli o pewnej słynnej liczbie i o Archimedesie
- Czy można topić złoto pod górkę?
- Dlaczego nie było roku zerowego i co z tego wynikło?
- Mianownik nad licznikiem
- Jak geometria może przydać się podczas spaceru?
- Czy 1=2?
- Jak grać, aby wygrać?
- Co mają wspólnego ze sobą Juliusz Cezar, telewizja cyfrowa oraz robienie zakupów w Internecie?
Uczniowie mogli ponadto poznać wiele gier logicznych i matematycznych, oczywiście – grając w nie. Mogli też spróbować swoich możliwości w zakresie układania tangramów.
Nasi studenci przygotowali pełną żartobliwych treści i wierszyków wystawę o studiowaniu na kierunku Matematyka na Wydziale MFiI UG i o dalszej karierze absolwentów tego kierunku. Podczas jej zwiedzania uczniowie mieli okazję zmierzyć się też z ciekawymi zagadkami, losowanymi ze specjalnych koszyczków.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się Kawiarenka Szkocka - zupełnie nowy typ imprezy, nawiązujący do słynnej Polskiej Szkoły Matematycznej. Pomysł był inspirowany tym, co działo się w kawiarni Szkocka we Lwowie w okresie międzywojennym, gdzie prawie codziennie spotykali się matematycy dyskutując o matematyce, stawiając i rozwiązując problemy w gwarze i hałasie kawiarnianym.
W naszej Kawiarence uczniowie chętnie podejmowali próby rozwiązania matematycznych problemów oraz stawiali nowe, bardzo ciekawe pytania - w równie nieformalnym otoczeniu, jak czynili to niegdyś sławni polscy matematycy. Najlepsze rozwiązywania zapisywane były, zwyczajem lwowskim, w specjalnej Księdze Szkockiej, a ich autorzy otrzymywali specjalne dyplomy z gęsią. Dodajmy, że zwłaszcza młodsi goście Kawiarenki zachwyceni byli możliwością pisania nie w oficjalnych zeszytach, tylko na papierowych obrusach i serwetkach (też zwyczaj lwowski)!
Każdy gość, który aktywnie uczestniczył w 4 lub więcej imprezach, otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w imprezie 27 III na UG oraz prawo losowania nagrody w loterii (każdy los wygrywał; nagrody ufundowali nasi Sponsorzy, za co po raz kolejny dziękujemy).
W przygotowaniu drugiego dnia Seminarium na UG uczestniczyło ponad 100 studentów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Gorąco Im za to dziękujemy, licząc jednocześnie na rozpowszechnienie się idei spędzania czasu wolnego z matematyką również poza naszą uczelnią – w przyszłych miejscach pracy i działalności naszych absolwentów.
Duże uznanie należy się zespołowi plastycznemu, który pięknie udekorował nasz Wydział na tę imprezę, w szczególności nadał odpowiedni klimat Kawiarence Szkockiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.