Dzień drugi IV Seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz” na Uniwersytecie Gdańskim

Wydarzenie to miało miejsce w piątek 27 marca 2015. Przygotowano bogatą ofertę wykładów, warsztatów i matematycznych aktywności dla uczniów z pomorskich szkół. Wszystkie proponowane zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG tego dnia odwiedziło około półtora tysiąca uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Od godziny 9 uczniowie brali udział w warsztatach – zajęciach prowadzonych w grupach ponad dwudziesto-, czasem trzydziestoosobowych. Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże, łącznie odbyło się 70 warsztatów.

W godz. 10-14 odbywały się wykłady popularnonaukowe. Początkowo zaplanowane były w największym audytorium na Wydziale (na 180 osób), ale chętnych było więcej niż 2 razy tyle, więc przeniesione zostały do auli sąsiedniego gmachu Biblioteki Głównej UG.

Wykład inauguracyjny wygłosił gość z Krakowa – znany popularyzator matematyki, autor wielu książek na ten temat – dr Krzysztof Ciesielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicząc w wykładach i w warsztatach uczniowie oraz ich nauczyciele  dowiedzieli się, jak matematyka rozwijała się w minionych wiekach, do czego była wykorzystywana, do czego potrzebna jest nam matematyka dzisiaj oraz jak można skorzystać z wiedzy historycznej o matematyce.

Oto tylko niektóre tytuły wykładów i warsztatów:

  • Pi, pi pi, pi, pi – czyli o pewnej słynnej liczbie i o Archimedesie
  • Czy można topić złoto pod górkę?
  • Dlaczego nie było roku zerowego i co z tego wynikło?
  • Mianownik nad licznikiem
  • Jak geometria może przydać się podczas spaceru? 
  • Czy 1=2?
  • Jak grać, aby wygrać?
  • Co mają wspólnego ze sobą Juliusz Cezar, telewizja cyfrowa oraz robienie zakupów w Internecie?

Uczniowie mogli ponadto poznać wiele gier logicznych i matematycznych, oczywiście – grając w nie. Mogli też spróbować swoich możliwości w zakresie układania tangramów.

Nasi studenci przygotowali pełną żartobliwych treści i wierszyków wystawę o studiowaniu na kierunku Matematyka na Wydziale MFiI UG  i o dalszej karierze absolwentów tego kierunku. Podczas jej zwiedzania uczniowie mieli okazję zmierzyć się też z ciekawymi zagadkami, losowanymi ze specjalnych koszyczków.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Kawiarenka Szkocka - zupełnie nowy typ imprezy, nawiązujący do słynnej Polskiej Szkoły Matematycznej. Pomysł był inspirowany tym, co działo się w kawiarni Szkocka we Lwowie w okresie międzywojennym, gdzie prawie codziennie spotykali się matematycy dyskutując o matematyce, stawiając i rozwiązując problemy w gwarze i hałasie kawiarnianym.

W naszej Kawiarence uczniowie chętnie podejmowali próby rozwiązania matematycznych problemów oraz stawiali nowe, bardzo ciekawe pytania - w równie nieformalnym otoczeniu, jak czynili to niegdyś sławni polscy matematycy. Najlepsze rozwiązywania zapisywane były, zwyczajem lwowskim, w specjalnej Księdze Szkockiej, a ich autorzy otrzymywali specjalne dyplomy z gęsią. Dodajmy, że zwłaszcza młodsi goście Kawiarenki zachwyceni byli możliwością pisania nie w oficjalnych zeszytach, tylko na papierowych obrusach i serwetkach (też zwyczaj lwowski)!

Każdy gość, który aktywnie uczestniczył w 4 lub więcej imprezach, otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w imprezie 27 III na UG oraz prawo losowania nagrody w loterii (każdy los wygrywał; nagrody ufundowali nasi Sponsorzy, za co po raz kolejny dziękujemy).

W przygotowaniu drugiego dnia Seminarium na UG uczestniczyło ponad 100  studentów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Gorąco Im za to dziękujemy, licząc jednocześnie na rozpowszechnienie się idei spędzania czasu wolnego z matematyką również poza naszą uczelnią – w przyszłych miejscach pracy i działalności naszych absolwentów.

Duże uznanie należy się zespołowi plastycznemu, który pięknie udekorował nasz Wydział na tę imprezę, w szczególności nadał odpowiedni klimat Kawiarence Szkockiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria zdjęć

bez_matmy.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug1.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug10.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug11.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug12.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug13.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug14.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug15.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug16.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug17.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug18.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug19.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug2.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug20.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug21.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug22.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug23.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug24.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug25.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug26.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug27.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug28.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug3.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug4.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug5.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug6.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug7.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug8.jpg
drugi_dzien_seminarium_ug9.jpg
2015/08/07