Artykuły w/g tagów

Artykuły oznaczone tagami '#origami'

Wręczenie nagród w konkursie Origami modułowe

W dniu 21 stycznia 2016r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbędzie się Konferencja podsumowująca Rok Matematyki na Pomorzu. W czasie trwania Konferencji zostaną wręczone nagrody finalistom konkursu oraz upominki dla wszystkich uczestników Konkursu.

Konkurs Origami modułowe

W ramach Roku Matematyki na Pomorzu zapraszamy uczniów pomorskich szkół do wzięcia udziału w konkursie Origami modułowe, połączonego z wystawą oraz licytacją prac. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy geometrycznej, rozwijanie wyobraźni geometrycznej oraz pogłębienie zamiłowania do sztuki origami.

Niezwykłe bryły z papieru

Drużyna Pitagoraski w składzie: Aleksandra Stawska, Paulina Ślesicka - "Niezwykłe bryły z papieru"

Prezentujemy kolejne kroki, które umożliwią wykonanie bryły zwanej Snapology Icosahedron

Coś więcej niż papier

Ilona Opar, Angelika Jasnoch, Klaudia Darłak - Coś więcej niż papier

Origami modułowe to ciekawa, efektowna ale jednocześnie bardzo wymagająca odmiana Origami. Bryły powstają w wyniku połączenia wcześniej przygotowanych elementów, zwanych modułami, w jedną całość. Moduł Sonobe jest jednym z wielu rodzajów modułów służących do budowy brył origami modułowego.

Igrając z kształtem

Agata Matciak, Cezary Ossowski - Igrając z kształtem

Paolo Bascetta to włoski profesor matematyki w Bolonii a zarazem jeden z najbardziej znanych kreatorów orgiami modułowego. Swoją pasją do tworzenia brył przestrzennych z papieru podzielił się w swojej książce zatytułowanej „Origami. 51 modeli”.

Zademonstrujemy w jaki sposób złożyć pojedynczy moduł pomysłu prof. Bascetty oraz podamy wskazówki jak otrzymać model poprzez połączenie modułów.

Na początek uwaga: wymiary kartki są dowolne, zależą jedynie od tego jak duży model chcemy zbudować. Jednak obowiązuje zasada, aby długości boków były w stosunku 1:1, co oznacza, że składamy poszczególne moduły z kartek w kształcie kwadratów.

 • Krok 1.

  Składamy kartkę na pół.

 • Krok 2.

  Rozkładamy ją, obracamy o 90 stopni i ponownie składamy na pół.

 • Krok 3.

  Rozkładamy kartkę. Zaginamy lewy górny róg i prawy dolny do przecięcia linii poprzednich zgięć.

 • Krok 4.

  Odwracamy moduł na drugą stronę i zginamy kartkę od lewego dolnego i prawego górnego rogu wzdłuż czerwonej przerywanej linii.

 • Krok 5.

  Odwracamy moduł na drugą stronę i zaginamy ponownie prawy górny i lewy dolny róg wzdłuż przerywanej linii.

 • Krok 6.

  Ostatni raz odwracamy moduł na drugą stronę i zaginamy do środka wystające po bokach elementy.

 • Krok 7.

  Składamy nasz moduł na pół.

 • Krok 7.

  Na początek przygody z modelami złożonymi z takich modułów warto zacząć od modelu, na złożenie którego potrzeba 12 modułów. Każdy moduł rozkładamy tak, aby wrócić do układu sprzed 5 kroku. Następnie łączymy moduły tak, jak pokazano na zdjęciu poniżej.

 • Krok 8.

  Najpierw składamy moduły tak aby zbudować podstawę, na którą składają się 4 rogi (numer 2 na zdjęciu poniżej) wychodzące od każdego „zagłębienia”(numer 1 na zdjęciu poniżej). Największą trudnością w tym modelu jest właśnie łączenie modułów w całość, a nie złożenie samego modułu. Przy składaniu całości potrzebna jest całkowita koncentracja, wyobraźnia przestrzenna jest również mile widziana.

Jednym z najbardziej znanych modeli jest gwiazda Bascetta, czy też dwunastościan foremny, model nie najtrudniejszy choć bardzo efektywny, budzący komentarze „Och, jakie to ładne!”. Niemniej jednak wykonanie Gwiazdy jest dość czasochłonne i, jak każdy model orgiami, wymaga cierpliwości i precyzji. Do wykonania jej potrzeba 30 jednakowych modułów. Pojedyncze moduły łączymy na takiej samej zasadzie jak w kroku 8, z tą różnicą, że z każdego „zagłębienia” musi wychodzić 5 rogów.

 

Przedstawioną procedurę można prześledzić oglądając zamieszczony filmik.

Życzymy miłej zabawy !

Papierowy świat matematyki

Drużyna Niepoliczalni w składzie: Jakub Milinkiewicz, Tomasz Maternowski, Łukasz Dzieszko - “Papierowy świat matematyki”

Poniższy tekst zawiera instrukcję wykonania bryły przestrzennej jaką jest dwunastościan. Nawet jeśli nie składałeś nigdy modeli origami, to powinno udać Ci się z naszym modelem. Nie jest on zbyt skomplikowany, aczkolwiek do jego wykonania niezbędne będą zdolności manualne.

Zakręcona matematyka

Joanna Kruszyńska, Aleksandra Celińska - Zakręcona matematyka

Do przygotowania modelu potrzebujemy 12 kwadratowych karteczek w 4 różnych kolorach (po 3 karteczki z każdego koloru). Wymiar kwadratu jest uzależniony od tego jak dużą bryłę chcemy otrzymać. Do złożenia naszej bryły wykorzystałyśmy kartki 8.5 x 8.5 cm, które można bez trudu znaleźć w większości sklepów papierniczych.

Od karteczki do bryłeczki

Katarzyna Karasek, Dawid Kamiński - Od karteczki do bryłeczki

Do wykonania „kręciołka” będziemy potrzebowali 30 kwadracików (my wykorzystaliśmy kwadraty o boku długości 7 cm). Kolor jest oczywiście uzależniony od własnych preferencji. Wykonanie bryły nie wymaga wielu umiejętności, nie jest to zadanie łatwe dla osób początkujących, jednak efekt jest w 100% osiągalny.

Na początku przygotowujemy jeden z kwadracików i składamy go na pół, rozkładamy i ponownie składamy na pół, tylko w drugą stronę. Rozwijamy kartkę i składamy ją po przekątnej, rozwijamy i powtarzamy tę czynność w drugą stronę. Rozkładamy kartkę i składamy ją w taki sposób aby utworzył się trójkąt z czterema skrzydłami.

Teraz chwytamy prawe skrzydło i zawijamy je do środka i tę czynność powtarzamy czterokrotnie. Musimy wykonać 30 takich modułów. Nie należy się przejmować gdy zawijasy będą się co chwila rozwijały. Nasze też nie zawsze były idealne, a mimo to powstawały piękne bryły.

Teraz pozostało nam połączyć wszystkie elementy. Chcąc utworzyć pierwszą część, musimy połączyć ze sobą pięć modułów i do tak utworzonej części bryły dodajemy kolejne podzespoły. Tę czynność powtarzamy do momentu uzyskania oczekiwanego efektu, czyli do połączenia ze sobą trzydziestu modułów.

Mamy nadzieję, że wszystkim uda się dotrwać do końca i stworzyć własne orgiami modułowe, które może posłużyć za ozdobę. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Na załączonym filmie można prześledzić realizację wyżej opisanej procedury. Powodzenia!

Kolorowa kraina kul

Sylwia Budzińska, Natalia Wróblewska - Kolorowa kraina kul

Wybrałyśmy bryłę matematyczną jaką jest kula i stworzyłyśmy z papieru tytułową „Kolorową krainę kul”. Jedną z kul prezentujemy poniżej.

  
  

Moduł z którego stworzona jest nasza bryła składa się z dwóch elementów.

Do zbudowania kuli potrzebujemy trzydziestu kwadratowych kartek o dowolnym wymiarze. Następnie należy przeciąć kartki na pół. Otrzymamy 60 prostokątów, po 30 na każdy z pojedynczych modułów bryły. Kolejne kroki składania modułów przedstawione są na filmie.

Wykorzystując różne kolory kartek otrzymamy ciekawe efekty i kombinacje kolorystyczne. W zależności od rozmiaru papieru jaki użyjemy do budowy modułów otrzymamy różne rozmiary kul, od tych bardzo małych do tych największych. W połączeniu z różnymi kolorami papieru otrzymamy istną „kolorową krainę kul”.

  

Galeria prac

Galeria prac konkursowych

Szkoły gimnazjalne

 
Oliwia Klucznik      Anna Oleszczuk
 
Karolina Damps      Karolina Damps
 
Sara Maczkowska
 

Szkoły podstawowe

 
Marta Kowalska      Diego Morales
 
Marcin Macierzanka      Dawid Plaga
 
Adam Gołaszewski      Daria Szulta
 
Kamila Lessnau      Mateusz Brucki
 
Szymon Libich      Milena Kowalska
 
Franciszek Milowicz      Zofia Jaruszewska
 
Antonina Niedzielska      Viktoria Marek
 
Aleksandra Młyńska      Michał Morzuch
 
Wictoria Zakrent      Maja Pniewska
 
Natalia Domzała      Paula Czarnecka
 
Tymoteusz Rogacki      Tymoteusz Rogacki
 
Gabriela Majchrzak      Michał Marszewski
 
Adrianna Prażmowska      Patryk Załupka
 
Patryk PyszkaMartyna Bobkowska
 

Wystawa prac konkursowych

Wystawa prac konkursowych

   

W budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwerstyetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 57, została otwarta wystawa prac Uczestników Konkursu Origami modułowe. Wystawa będzie czynna do 21 stycznia 2016.