Zapraszamy na wystawę "W przybliżeniu"

„W przybliżeniu. Wystawa zorganizowana z okazji Roku Matematyki.”

7 października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej "W Przybliżeniu. Wystawa zorganizowana z okazji Roku Matematyki." Organizatorami wystawy są Biblioteka Główna UG oraz Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Gdańskiego.  Wystawa potrwa do 31.12.2015 r.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością między innymi Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki - prof. dr hab. Piotr Bojarski oraz światowej sławy matematyk - prof. dr hab. Zbigniew Ciesielski. Na wernisażu nie zabrakło również studentów, a wśród nich przedstawicieli Koła Matematyków oraz środowiska matematyków.

Na wystawie przedstawiono ważne i ciekawe zagadnienia współczesnej matematyki w formie studenckich notatek tak, aby wzbudzić zainteresowanie osób nie związanych z matematyką. Humorystycznym akcentem wernisażu są matematyczne cytaty z różnorodnych źródeł, traktujące zazwyczaj trudną i dla wielu niezrozumiałą matematykę z lekkim przymrużeniem oka. Trzonem wystawy jest instalacja prezentująca wyobrażenie liczby Pi, czyli kilkudziesięciometrowa wstęga z rozwinięciem liczby π zawieszona pod sufitem uniwersyteckiej biblioteki.

Kolejnym elementem ekspozycji jest zbiór kilkunastu pozycji z serii "Świat jest matematyczny", czyli popularnonaukowe książki traktujące o najbardziej interesujących zagadnieniach matematyki. Obok tego bardzo nowoczesnego zbioru mamy wystawę archiwalnych książek matematycznych, głównie podręczników z początku XX wieku.

Zwieńczeniem projektu jest prezentacja multimedialna, która wprowadza widzów w fascynujący świat Mauritsa Cornelisa Eschera - holenderskiego malarza i grafika, który w swojej twórczości wielokrotnie inspirował się matematyką.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu.

Kontakt

W razie pytań prosimy o kontakt: Jacek.Gulgowski@mat.ug.edu.pl, Marta.Frankowska@mat.ug.edu.pl

Galeria zdjęć


Inne artykuły związane z hasłami: #wystawy  #wydarzenia 
2015/10/15