Piękno Matematyki - wystawa prac plastycznych

Wystawa dzieł sztuki inspirowanych matematyką

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy dzieł sztuki inspirowanych matematyką, która znajduje się w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57).

Uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych inspirowanych matematyką autorstwa uczniów i pracowników Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni, przygotowanej z okazji Roku Matematyki na Pomorzu, odbyło się w czwartek 17 grudnia 2015r. o godz. 11.30 w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57. Prace będzie można oglądać w godzinach otwarcia budynku do 28 lutego 2015r.

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni

Szkoła ma ponad pięćdziesięcioletnią historię. 15 czerwca 1945 roku Wydział Kultury i Sztuki Zarządu miejskiego w Gdyni powierzył zorganizowanie Liceum Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego panu Józefowi Bodzińskiemu, absolwentowi Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. St. Batorego w Wilnie. W dniu 18 sierpnia 1945 roku Miejska Rada Narodowa powołała Miejską Szkołę Plastyczną. W tym czasie powstaje Liceum Fotografiki Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. W latach 1945-1952 te dwie szkoły istnieją równolegle. W 1952 siedzibę szkoły przeniesiono do Orłowa a z dwóch szkół powstała jedna - Technikum Sztuk Plastycznych z działem Liternictwa i Reklamy oraz działem Fotografiki. W roku szkolnym 1967/68 Szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Z inicjatywy obecnego dyrektora mgr Marka Lisa w latach dziewięćdzisiątych rozbudowano zespół pracowni artystycznych przy ul. Orłowskiej 8. W 1995 roku powstaje, w budynku zabytkowym, szkolna galeria "DEBIUT", w której uczniowie, nauczyciele i absolwenci organizują wystawy indywidualne i zbiorowe. Koniec stulecia upływa pod znakiem reformy oświaty. W roku szkolnym 1999/2000 rozpoczyna działalność Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych. 15 wrzesnia 2000 r. zaingurowano zajęcia w Policealnej Szkole Plastycznej. Od 1 września 2000 r. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych i Policealna Szkoła Sztuk Plastycznych tworzą Zespół Szkół Plastycznych.

Poprzednia wystawa

Pierwszym wystawiającym swoje prace na Wydziale MFiI z okazji Roku Matematyki na Pomorzu był Pan Tobiasz Budzyński, student rzeźby na ASP w Gdańsku. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 14 marca jako jedno z wydarzeń Pomorskiej Nocy Matematyki.


Tobiasz Budzyński (fb.com/szaibot)

Urodzony w 1985 r. w Gdańsku, choć nie uznaje tego za swój początek a zdaje sobie sprawę z problemu poznania początku wszechświata, życia i osobowości, okres Liceum spędził w Warszawie. Od 2004 podjął indywidualne studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych. Magister matematyki, promotor – prof. Robert Wolak, specjalność: teoretyczna. Nauczał analizy matematycznej oraz algebry liniowej z geometrią na Politechnice Wrocławskiej.

Od 2011 studiuje rzeźbę w pracowni prof. Mariusza Białeckiego na ASP w Gdańsku, gdzie stworzył m.in. „Korzeń drzewa - foliacja”, „T^2/{(x,x): x \in T}”, a w Rodowie „Drogę do szkoły”. Założyciel koła Spaw. Prowadzi warsztaty matematyczno-plastyczne. Interesuje się granicami poznania, uwielbia grę na pianinie i ruch. Ojciec syna.

Wykłady popularnonaukowe dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych

W dniach 23 lutego oraz 2 marca 2015 roku w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni odbyły się wykłady popularnonaukowe z matematyki, które mają stać się inspiracją dla zainteresowanych artystów. Wykłady wygłosili dr Piotr Karwasz ("Węzły, osobliwości i inne rozmaitości") i dr hab. Piotr Szuca ("Hodowla dzieł sztuki"). Wydarzenie zgromadziło liczną grupę zainteresowanych uczniów i nauczycieli. W bieżącym semestrze uczniowie ci wykonają prace w różnorodnych technikach inspirowane wykładami. Poniżej prezentujemy zdjęcia z prelekcji.

 

Kontakt

 

Wszystkich zainteresowanych wystawieniem swoich prac związanych z matematyką zapraszamy do kontaktu: Iwona.Krzyzanowska@mat.ug.edu.pl, Aleksandra.Nowel@mat.ug.edu.pl.

Galeria zdjęć

dr P. Karwasz
hodowca: P.Szuca, wzór (cos+ (/ (ln+ (/ (atan- x (norm 0 c))
(atan- 2 (sin- 2 2))) (ln+ (/ (ln+
(norm x x) 1) 0) x)) (atan+ (ln- (* 2 2) (+ (norm c (cos- y 1)) 2)) (/
(norm x (ln- c (norm 0 0))) y))) (cos- (atan+ (cos- (- 2 1) (ln+ y 0))
(norm (- c (atan- c 2)) (ln+ x 1))) (cos+ (norm (atan- (atan+ (cos+ 2 2)
2) (cos- x 0)) (* (sin+ 0 x) 2)) (sin- (sin+ 1 1) (cos+ y (atan- x c))))))Â
hodowca: P.Szuca, wzór (cos+ (ln- (ln- (ln- x (- 2 0)) (- (/
y (ln- (ln- 1 y) c)) (cos- x 2)))
(sin+ (/ (atan- 2 (* (/ y y) 2)) (cos+ y (+ (sin+ x c) (- y 1)))) (cos-
(atan- (* y c) y) (/ (- (norm y 1) 0) c)))) (ln+ (atan+ (cos+ 2 2) c) (/
(cos- x x) (atan- (sin+ (norm 1 y) 0) x))))Â
hodowca: P.Szuca, wzór (sin+ (sin+ (norm (ln+ (atan+ c c) 1)
(norm 0 (atan+ 0 1))) (ln- (- (*
(sin+ c 1) (ln- c y)) (atan+ (* 1 c) y)) (ln- (/ (cos+ 2 2) (cos- 2 (- y
c))) 1))) (/ (* (sin- (* (ln+ x 2) (sin+ 1 (sin- (ln- 2 1) 0))) c) x)
(atan- c (atan- 1 (atan+ (/ x 1) x)))))
otwarcie_wystawy1.jpg
otwarcie_wystawy2.jpg
otwarcie_wystawy3.jpg
otwarcie_wystawy4.jpg
otwarcie_wystawy5.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska01.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska02.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska03.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska04.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska05.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska06.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska07.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska08.jpg
rozmaitosci_fot_Ewa_Manuszewska09.jpg
dr hab. P.Szuca
dr hab P.Szuca, autor: Jacek Paluchowski
wykład drugi, autor: Jacek Paluchowski

Inne artykuły związane z hasłami: #imprezy 
2015/12/23