Powierzchnie, czyli co można, a czego nie można zrobić z gumy, drutu i papieru.

Wydaje się, że wszyscy dobrze wiemy, że Ziemia nie jest płaska (sic!) - z grubsza godzimy się z tym, że powierzchnia Ziemi jest pewną powierzchnią. Aby opisać nasze na niej położenie potrzebujemy dwóch liczb (np. długości i szerokości geograficznej) - dlatego nazwiemy ją powierzchnią dwuwymiarową. Wiemy również, że różnych powierzchni dwuwymiarowych może być bardzo dużo. No właśnie, co w tym kontekście oznacza różnych?

Chcielibyśmy w zwarty i spójny sposób zapoznać słuchaczy z niezbędnymi podstawami aktywnie uprawianej dziś dziedziny matematyki, jaką jest topologia geometryczna. Oprócz niezwykłego piękna i bogactwa matematycznych teorii ma ona również liczne konkretne zastosowania we współczesnych naukach takich jak chemia, medycyna, inżynieria czy kosmologia. Zaproponowane przez nas ćwiczenia oraz warsztaty mają na celu przede wszystkim wyrobienie sobie prawidłowej wyobraźni przestrzennej. Poza tym mają zwiększyć sprawność w opisywaniu otaczających nas kształtów oraz w rozstrzyganiu czy i które przekształcenia i deformacje jednych obiektów w przestrzeni prowadzą do uzyskania innych.

Podczas zajęć warsztatowych przekonamy się, że świat powierzchni jest niezwykle bogaty i że oprócz tych, które możemy sobie wykleić z papieru czy powyginać z elastycznej gumy, znamy też takie, których nie zbudujemy choćby nie wiadomo co! Matematyka może jednak o nich mówić otwierając drzwi do zaskakujących światów z przedziwnymi własnościami. Światów pozornie tylko abstrakcyjnych...


Inne artykuły związane z hasłami: #wykłady  #spotkania 
2016/11/27