Spotkania akademickie

2 grudnia 2017 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się kolejne spotkania akademickie w ramach projektu Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Gdański. Spotkanie akademickie umożliwia uczniom szczególnie uzdolnionym poznanie środowiska akademickiego, zaplecza technicznego uczelni oraz aktualnego stanu rozwoju poszczególnych dziedzin nauki. Każde spotkanie obejmuje 6 godzin dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń i warsztatów/laboratoriów. W przerwach przewidziano poczęstunek dla uczestników oraz atrakcyjne formy aktywności fizycznej.
 

2 grudnia zapraszamy gimnazjalistów na spotkanie akademickie:
 

oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych na spotkania akademickie:
 

Zgłoszenie na spotkania akademickieAby zostać uczestnikiem spotkania akademickiego z matematyki, fizyki lub informatyki należy przesłać zgłoszenie za pomocą formularza rejestracyjnego.  Rejestracja rozpoczyna się 14 listopada 2017 i trwa do 25 listopada do godziny 20.00. Rejestracja na spotkania akademickie z kompetencji społecznych odbywa się przez stronę https://zdolnizpomorza.konfeo.com/pl/groups i trwa do 25 listopada 2017 do godziny 20.00
 

 HarmonogramWkrótce.
 

Miejsce spotkań

 
 
  • Spotkania akademickie z matematyki, fizyki i informatyki odbędą się w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 57, 80-308 Gdańsk.
  • Spotkania akademickie z kompetencji społecznych odbędą się w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk.
 


Ważne informacje organizacyjne


Spotkania akademickie rozpoczynamy o godzinie 10.00 (zarejestrować bedzie można się do godziny 9.45).  Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w spotkaniu dla osób, które nie uczestniczyły w spotkaniach akademickich w 2016 lub 2017 r.  jest posiadanie odpowiednio wypełnionych i podpisanych przez ucznia pełnoletniego lub rodzica czterech dokumentów, które można pobrać tutaj.

Dodatkowo na stronie pojawił się NOWY dokument  "Oświadczenie 4 tygodnie po zakonczeniu udzialu.pdf", który wypełniają
WSZYSCY, nawet Ci, którzy uczestniczyli już w zajęciach w ramach projektu Zdolni z Pomorza.
 

2017/11/14

Spotkania akademickie 11.03.2017 r.

W dniu 11.03.2017 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się trzy spotkania akademickie:

1. „Programowanie w Linuxie jako przejaw władzy nad komputerem” - informatyka, poziom ponadgimnazjalny.
2. „Powierzchnie, czyli co można, a czego nie można zrobić z gumy, drutu i papieru” - matematyka, poziom ponadgimnazjalny.
3. „Zaplątani, czyli teoria węzłów” - matematyka, poziom gimnazjalny.

Spotkania akademickie 3.12.2016

3 grudnia 2016 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się cztery spotkania akademickie.

Powierzchnie, czyli co można, a czego nie można zrobić z gumy, drutu i papieru.

Wydaje się, że wszyscy dobrze wiemy, że Ziemia nie jest płaska (sic!) - z grubsza godzimy się z tym, że powierzchnia Ziemi jest pewną powierzchnią. Aby opisać nasze na niej położenie potrzebujemy dwóch liczb (np. długości i szerokości geograficznej) - dlatego nazwiemy ją powierzchnią dwuwymiarową. Wiemy również, że różnych powierzchni dwuwymiarowych może być bardzo dużo. No właśnie, co w tym kontekście oznacza różnych?

Stwórz własny świat i zagraj w nim

W trakcie zajęć zapoznamy się z Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem, w którym można tworzyć proste gry, poznając jednocześnie podstawy modelowania 3d.

Bilardy - czyli i tak nie wiesz dokąd poleci

Bilardy są ważne. Nie dlatego, że nagrody w turniejach profesjonalistów sięgają setek tysięcy funtów. Nie zamierzamy uczyć zasad ani techniki bilarda czy snookera. Problemy "bilardowe" stawiano dużo wcześniej, niż powstały różne odmiany tej gry. To dlatego, że zasada kąta odbicia równego kątowi padania dotyczy nie tylko kuli bilardowej.

Fizyka jądrowa i energia jądrowa.

Na wykładach i zajęciach audytoryjnych zostaną omówione zagadnienia dotyczące oddziaływań fizycznych i energii jądrowej.

W pracowniach zostaną przeprowadzone pokazy i eksperymenty w zakresie pomiaru promieniowania, pomiar aktywności źródeł promieniowania oraz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej