Spotkania akademickie


10 czerwca 2017 roku na Uniwersytecie Gdańskim  odbędą się kolejne spotkania akademickie w ramach projektu Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Gdański. Tym razem zapraszamy uczniów na spotkania dotyczących matematyki, fizyki oraz biologii.  Uczestnictwo w zajęciach na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia uczniom szczególnie uzdolnionym poznanie środowiska akademickiego, zaplecza technicznego uczelni oraz aktualnego stanu rozwoju poszczególnych dziedzin nauki. Każde spotkanie obejmuje 6 godzin dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń i warsztatów/laboratoriów. W przerwach przewidziano poczęstunek dla uczestników oraz atrakcyjne formy aktywności fizycznej.
 

10 czerwca zapraszamy gimnazjalistów na spotkania akademickie:
 


oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie akademickie:
   

Zgłoszenie na spotkania akademickie


Aby zostać uczestnikiem spotkania z biologii, matematyki lub fizyki należy przesłać zgłoszenie za pomocą formularza rejestracyjnego .
 

Miejsce spotkań

 
  • Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 57, 80-308 Gdańsk - fizyka.
  • Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 59, 80-308 Gdańsk - biologia.
 

 Harmonogram 

Od gorących źródeł Yellowstone do kopiowania DNA w próbówce

  1. 09.45 - 10.15 - Rejestracja - Hol Główny Wydziału Biologii
  2. 10.30 - 12.00 - Wykład Audytorium WB
  3. 12.15 - 14.15 - Laboratorium 1
  4. 14.15 - 15.00 - Przerwa rekreacyjna i posiłek
  5. 15.00 - 16.00 - Laboratorium 2

Teoria Względności Einsteina.

- Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

10.00 - 10.30 - Rejestracja - przy Auli nr 3.
10.30 - 12.00 - Wykład w Auli nr 3.
12.15 - 13.45 - Ćwiczenia laboratoryjne - pracownia
13.45 - 14.30 - Przerwa rekreacyjna i posiłek .
14.30 - 16.00 - Ćwiczenia rachunkowe .
 
Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w spotkaniu dla osób, które nie uczestniczyły w spotkaniach akademickich w 2016 lub 2017 r. lub uczestniczyły, ale nie dostarczyły kompletu poprawnie wypełnionych dokumentów,   jest posiadanie odpowiednio wypełnionych i podpisanych przez ucznia pełnoletniego lub rodzica czterech dokumentów, które można pobrać tutaj.

2017/06/08

Spotkania akademickie 11.03.2017 r.

W dniu 11.03.2017 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się trzy spotkania akademickie:

1. „Programowanie w Linuxie jako przejaw władzy nad komputerem” - informatyka, poziom ponadgimnazjalny.
2. „Powierzchnie, czyli co można, a czego nie można zrobić z gumy, drutu i papieru” - matematyka, poziom ponadgimnazjalny.
3. „Zaplątani, czyli teoria węzłów” - matematyka, poziom gimnazjalny.

Spotkania akademickie 3.12.2016

3 grudnia 2016 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się cztery spotkania akademickie.

Powierzchnie, czyli co można, a czego nie można zrobić z gumy, drutu i papieru.

Wydaje się, że wszyscy dobrze wiemy, że Ziemia nie jest płaska (sic!) - z grubsza godzimy się z tym, że powierzchnia Ziemi jest pewną powierzchnią. Aby opisać nasze na niej położenie potrzebujemy dwóch liczb (np. długości i szerokości geograficznej) - dlatego nazwiemy ją powierzchnią dwuwymiarową. Wiemy również, że różnych powierzchni dwuwymiarowych może być bardzo dużo. No właśnie, co w tym kontekście oznacza różnych?

Stwórz własny świat i zagraj w nim

W trakcie zajęć zapoznamy się z Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem, w którym można tworzyć proste gry, poznając jednocześnie podstawy modelowania 3d.

Bilardy - czyli i tak nie wiesz dokąd poleci

Bilardy są ważne. Nie dlatego, że nagrody w turniejach profesjonalistów sięgają setek tysięcy funtów. Nie zamierzamy uczyć zasad ani techniki bilarda czy snookera. Problemy "bilardowe" stawiano dużo wcześniej, niż powstały różne odmiany tej gry. To dlatego, że zasada kąta odbicia równego kątowi padania dotyczy nie tylko kuli bilardowej.

Fizyka jądrowa i energia jądrowa.

Na wykładach i zajęciach audytoryjnych zostaną omówione zagadnienia dotyczące oddziaływań fizycznych i energii jądrowej.

W pracowniach zostaną przeprowadzone pokazy i eksperymenty w zakresie pomiaru promieniowania, pomiar aktywności źródeł promieniowania oraz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej