Od gorących źródeł Yellowstone do kopiowania DNA w próbówce

Misia Yogi, sympatycznego niedźwiedzia mieszkającego w parku Yellowstone, nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego sąsiad, Thermus aquaticus, jest już znacznie bardziej tajemniczy. Bakteria ta zrewolucjonizowała oblicze biologii molekularnej dzięki swojemu zamiłowaniu do ekstremalnych warunków życia. Optymalna dla niej temperatura wzrostu to 100°C, co sprawia, iż enzymy, które wykorzystuje ona do utrzymania swojego metabolizmu są odporne na działanie wysokich temperatur. To właśnie izolowany z tego mikroorganizmu enzym - polimeraza DNA, umożliwia naukowcom powielanie DNA w warunkach in vitro, czyli w probówce.

PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy (ang. Polymerase Chain Reaction), jest metodą, która przy użyciu polimerazy DNA, umożliwia otrzymanie ponad miliarda kopii wybranego przez nas fragmentu DNA w probówce. Reakcja prowadzona jest w urządzeniu pozwalającym na precyzyjne sterowanie temperaturą (podgrzewanie lub chłodzenie). Metoda PCR została opracowana w 1983 roku przez Kary’ego Mullisa, który 10 lat później otrzymał za to Nagrodę Nobla, i jest stosowana do dzisiaj w każdym laboratorium biologii molekularnej na świecie.

Podczas wykładu poznacie sposób, w który komórka powiela swój materiał genetyczny i jak ten mechanizm został przeniesiony do laboratorium. Dowiecie się na czym polega łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR) i jak jest ona wykorzystywana do klonowania genów, badań w kryminalistyce, paleontologii czy w diagnostyce chorób genetycznych.

Podczas pracy w laboratorium będziecie mieli okazję wyizolować własne DNA z komórek nabłonkowych policzka. Następnie przeprowadzicie reakcję PCR z wykorzystaniem własnego DNA oraz wykonacie analizę wyników.

Harmonogram:
  • 09.45 - 10.15 - Rejestracja, Hol Główny Wydziału Biologii
  • 10.30 - 12.00 - Wykład, Audytorium WB
  • 12.00 - 12.15 - Przerwa
  • 12.15 - 14.15 - Laboratorium 1
  • 14.15 - 15.00 - Przerwa rekreacyjna i posiłek
  • 15.00 - 16.00 - Laboratorium 2
2017/05/21