Kółko olimpijskie z biologii - poziom ponadpodstawowy
Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do „Kółka Olimpijskiego z Biologii”
realizowanego w ramach projektu „Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Gdański”
Olimpiada Biologiczna stawia sobie za cel wspieranie szczególnie uzdolnionych uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych i ich opiekunów – wybitnych nauczycieli biologii pracujących w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Olimpiada Biologiczna stara się rozbudzić i rozwinąć pasję przyrodniczą Uczestników zawodów, a także stworzyć im możliwość współzawodnictwa z rówieśnikami w celu uzyskania celującego wyniku na egzaminie maturalnym, co w dalszej perspektywie ułatwi im podjęcie studiów na kierunkach przyrodniczych.
Historia tego ogólnopolskiego konkursu liczy sobie blisko pięćdziesiąt lat. W organizację corocznych zawodów zaangażowani są biolodzy z wielu wyższych uczelni w Polsce. Wszelkie informacje dotyczące Olimpiady Biologicznej dostępne są na stronach http://www.olimpbiol.pl/.
Ze względu na wymóg wykonania przez uczestnika samodzielnej pracy badawczej, Olimpiada Biologiczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych. Dlatego właśnie do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych adresujemy zajęcia „Kółka olimpijskiego z biologii”. Mamy nadzieję, że uda się stworzyć niewielką grupę wzajemnie motywujących się uczestników.
Aby wziąć udział w rekrutacji do „Kółka olimpijskiego z biologii” należy w terminie do 18.03.2022 r. przesłać wypełniony formularz wniosku rekrutacyjnego pocztą elektroniczną (zeskanowany wniosek w postaci pliku pdf) na adres:
piotr.rutkowski@ug.edu.pl
Przyjęcie wniosku zostanie potwierdzone zwrotnym e-mailem.
Na podstawie otrzymanych wniosków, Komisja Rekrutacyjna wyłoni do dnia 24.03.2022 r. grupę od 5 do 15 uczestników. Informacja o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu do uczestnictwa w „Kółku olimpijskim z biologii” zostanie przekazana wszystkim kandydatom drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej wymieniony we wniosku rekrutacyjnym.
Kółko będzie odbywać się w trybie stacjonarnym w budynku Wydziału Biologii w podanych niżej terminach w godzinach od 16.00 do 19.00. Na spotkaniach oraz przebywając w budynku Wydziału Biologii obowiązują maseczki ochronne. W przypadku zamknięcia budynków uczelini, w związku z pandemią zajęcia przeniesiemy na tryb on-line na platformę MS Teams.
Przewidywane daty zajęć nadchodzącym semestrze, to:
W uzasadnionych okolicznościach, terminy zajęć kółka mogą ulec zmianie.
Zgłoszenie na kółko jest również deklaracją woli uczestnictwa we wszystkich spotkaniach.
Spotkania obejmą następujące tematy:
- 7 kwietnia - dr hab. Piotr Rutkowski - Inwentaryzacja jako temat pracy olimpijskiej
- 28 kwietnia - dr hab. prof. UG Beata Furmanek-Blaszk - Praca olimpijska z zakresu mikrobiologii
- 12 maja - dr Elżbieta Sontag - Badania zwierząt bezkręgowych tematem pracy olimpijskiej
- 19 maja – dr hab. prof. UG Anna Aksmann - Praca olimpijska z zakresu fizjologii roślin
- 27 maja – dr Agnieszka Baścik-Remisiewicz - Statystyka w pracach olimpijskich
Zasady rekrutacji do „Kółka olimpijskiego z biologii” oraz warunki uczestnictwa można znaleźć w Regulaminie.
Po zakwalifikowaniu się na „Kółko olimpijskie z biologii” każdy uczeń składa następujące dokumenty:
Deklaracja
Oświadczenie nr 1
Oświadczenie nr 2
Formularz danych
Ankieta 4 tyg. po projekcie