Statystyka – czyli pojęcie, którego wszyscy używają, a (prawie) nikt nie wie co to jest.

Statystyka jest nauką, która okryta jest chyba największą niesławą spośród wszystkich nauk. Ciągnie się za nią opinia narzędzia, które może być wykorzystywane do niecnych celów – groźnego w rękach polityków, propagandystów czy hochsztaplerów (jak w zdaniu "There are three kinds of lies: lies, damned lies and statistics" przypisywanym XIX-wiecznemu brytyjskiemu premierowi Benjaminowi Disraeli'emu). Nie sposób jednak kwestionować olbrzymiej roli jaką odgrywa statystyka – jako uznana metoda naukowa pozwala uporządkować i usystematyzować rozumowanie w obrębie nauk, które opierają się na analizie zbiorów zebranych danych.

Pragniemy przekonać przede wszystkim, że statystyka jest nauką ścisłą; że jej metody są dobrze sformułowane i opierają się na solidnych podstawach. Bez wchodzenia w bardzo techniczne szczegóły pokażemy jak to wszystko może w ogóle działać. Przećwiczymy również jak metody statystyki działają w praktyce – wykorzystując do tego przeprowadzone ad hoc badanie oraz odpowiednie narzędzia informatyczne.

Pokażemy również częste błędy i manipulacje w rozumowaniach (pseudo)statystycznych. Być może pozwoli to w przyszłości zachować zdrowy sceptycyzm gdy usłyszymy od kogoś, że statystycznie 25% awarii sieci elektrycznej nieznanego pochodzenia wywołanych jest przez szczury.

Inne artykuły związane z hasłami: #wykłady  #spotkania  #wydarzenia 
2017/10/15