Rafał Lutowski

Jestem ...

Jestem adiunktem w Zakładzie Geometrii Instytutu Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Nauka

Zainteresowania Publikacje Odczyty

Zainteresowania naukowe

  • Grupy automorfizmów i automorfizmów zewnętrznych grup Bieberbacha.
  • Teoria reprezentacji, w szczególności reprezentacji całkowitych.
  • Metody komputerowe w wyżej wymienionych zagadnieniach.

Publikacje

  1. Anna Gąsior, Rafał Lutowski, Andrzej Szczepański
    A short note about diffuse Bieberbach groups
    J. Algebra (2018), 237-245
    avialable online, DOI:10.1016/j.jalgebra.2017.08.033
    preprint: arXiv:1703.04972 [math.GR]
  2. Rafał Lutowski, Nansen Petrosyan, Andrzej Szczepański
    Classification of spin structures on 4-dimensional almost-flat manifolds
    Mathematika, Vol. 64(1) 2018, 253-266
    avialable online, DOI:10.1112/S0025579317000560
    preprint: arXiv:1701.03920 [math.AT]
  3. Rafał Lutowski, Nansen Petrosyan, Jerzy Popko, Andrzej Szczepański
    Spin structures of flat manifolds of diagonal type
    Homology, Homotopy and Applications, vol. 21(2019), no. 2, 333-344
    DOI: 10.4310/HHA.2019.v21.n2.a18
    preprint, 2016, arXiv:1602.08585 [math.AT]
  4. Rafał Lutowski, Zbigniew Marciniak
    Affine representations of Fibonacci groups and flat manifolds
    Communications in Algebra, 46:6, 2738-2741
    avialable online, DOI: https://doi.org/10.1080/00927872.2017.1399412
    full text link: http://www.tandfonline.com/eprint/CuPyYr566AeRWM7k3cKj/full
    preprint: arXiv:1507.08849 [math.GR]
  5. Rafał Lutowski, Andrzej Szczepański
    Crystallographic groups with trivial center and outer automorphism group
    Math. Proc. Cambridge Philos. Soc. (2018), 164(2), 363-368
    avialable online, DOI:10.1017/S0305004117000251
    preprint: arXiv:1501.03648 [math.GR]
  6. Rafał Lutowski, Bartosz Putrycz
    Spin structures on flat manifolds
    J. Algebra 436 (2015), 277-291
  7. Rafał Lutowski, Andrzej Szczepański
    Holonomy groups of flat manifolds with the \(R_\infty\) property
    Fund. Math. 223 (2013), 195-205
  8. Rafał Lutowski
    Finite outer automorphism groups of crystallographic groups
    Experimental Mathematics, 22(4):456–464, 2013
  9. Rafał Lutowski
    On symmetry of flat manifolds
    Experimental Mathematics, vol. 18 (2009), 201-204

Preprinty

  1. M. Hałenda, R. Lutowski
    Symmetries of complex flat manifolds
    preprint: arXiv:1905.11178 [math.CV]
  2. E. Acri, R. Lutowski, L. Vendramin
    Retractability of solutions to the Yang-Baxter equation and \(p\)-nilpotency of skew braces
    preprint: arXiv:1904.11657
  3. Rafał Lutowski
    Flat manifolds with homogeneous holonomy representation
    preprint: arXiv:1803.07177 [math.GR]
  4. Rafał Lutowski
    Seven dimensional flat manifolds with a cyclic holonomy group
    preprint, 2011, arXiv:1101.2633

Odczyty na konferencjach

  1. Representation theory and flat manifolds
    Andrzej Jankowski Memorial Lecture Mini Conference
    Gdańsk, 10-12 maja 2019
  2. Introduction to modular representation theory
    Andrzej Jankowski Memorial Lecture Introductory Workshop
    Kraków, 27-28 kwietnia 2019
  3. Spin Structures on Almost-Flat 4-Manifolds
    Nikolaus Conference 2016
    Akwizgran, Niemcy, 9-10 grudnia 2016
  4. Spin structures of flat manifolds of diagonal type
    18th Andrzej Jankowski Memorial Lecture Mini Conference
    Gdańsk, 6-8 maja 2016
  5. Spin structures on flat manifolds
    17th Andrzej Jankowski Memorial Lecture Mini Conference
    Gdańsk, 15-17 maja 2015
  6. Irreducible euclidean representations of the Fibonacci groups
    Nikolaus Conference 2014
    Akwizgran, Niemcy, 5-6 grudnia 2014
  7. Holonomy groups of flat manifolds with \(R_\infty\) property
    DMV & PTM Joint Meeting
    Poznań, 17-20 września 2014
  8. Irreducible euclidean representations of the Fibonacci groups
    Mini konferencja z okazji XVI Wykładu im. Andrzeja Jankowskiego
    Gdańsk, 13-15 czerwca 2014
  9. Spin structures on flat manifolds
    Discrete Groups and Geometric Structures, with Applications V
    Leuven, Belgia, 2-6 czerwca 2014
  10. Finite outer automorphism groups of crystallographic groups
    Nikolaus Conference 2012
    Akwizgran, Niemcy, 7-8 grudnia 2012
  11. Holonomy groups of flat manifolds with \(R_\infty\) property
    Geometric and Asymptotic Group Theory with Applications (GAGTA 5)
    Manresa, Hiszpania, 11-15 lipca 2011
  12. Holonomy groups of flat manifolds with \(R_\infty\) property
    Discrete Groups and Geometric Structures, with Applications IV
    Ostenda, Belgia, 30 maja - 2 czerwca 2011
  13. On symmetry of flat manifolds
    Conference on Algebraic Topology CAT'09
    Warszawa, lipiec 2009
  14. O centralizatorach skończonych podgrup \(\operatorname{GL} (n,\mathbb Z)\)
    III Północne Spotkania Geometryczne
    Olsztyn, 22-23 czerwca 2009
  15. O symetriach płaskich rozmaitości
    II Północne Spotkania Geometryczne
    Olsztyn, 23-24 czerwca 2008

Dydaktyka

2018/19 2017/18 2016/17 2015/16 2014/15 2013/14 2012/13 2011/12 2010/11 2009/10 2008/09
  • Opiekun pierwszego roku kierunku Modelowanie Matematyczne i Analiza Danych.

Semestr letni 2018/19:

Konsultacje:
  • Wtorek, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych (Matematyka Ekonomiczna)
    • Wykład: środa, 1015-1145, aula nr 2.
    • Laboratorium: wtorek, 0815-0945, sala 29.
  2. Bazy danych (Matematyka)
    • Wykład: środa, 1015-1145, aula nr 2.
  3. Bazy danych (Modelowanie matematyczne i analiza danych)
    • Wykład: wtorek, 1215-1345, sala 116.
  4. Struktury danych i bazy danych (Bioinformatyka)
    • Wykład: środa, 1015-1145, aula nr 2; piątek, 1215-1345, sala 302 (do 12 kwietnia).
    • Laboratorium: piątek, 0815-0945, 1015-1145sala 137.

Semestr zimowy 2018/19:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa z geometrią - ćwiczenia (Matematyka, grupa 3)
    • Zajęcia: wtorek, 1015-1245, sala 210.
  2. Oprogramowanie matematyczne - laboratorium (Matematyka, grupa 3)
    • Zajęcia: środa, 0815-0945, sala 39.
  3. Seminarium licencjackie (wspólnie z prof. dr hab. A. Szczepańskim)
    • Zajęcia: wtorek, 0815-0945, sala 52.

Semestr letni 2017/18:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych (Matematyka)
    • Wykład: środa, 0815-0945, aula nr 2.
    • Laboratorium gr. 1: poniedziałek, 0830-1000, sala 29.
    • Laboratorium gr. 2: poniedziałek, 1015-1145, sala 29.
  2. Bazy danych (Matematyka Ekonomiczna)
    • Wykład: środa, 0815-0945, aula nr 2.
  3. Oprogramowanie matematyczne - laboratorium (MMAD, grupa 1)
    • Zajęcia: poniedziałek, 1215-1345, sala 109.
  4. Struktury danych i bazy danych (Bioinformatyka)
    • Wykład: środa, 0815-0945, aula nr 2; wtorek, 1315-1445, sala 302 (do 10 kwietnia).
    • Laboratorium: czwartek, 1200-1515, sala 137.

Semestr zimowy 2017/18:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Oprogramowanie matematyczne - laboratorium (MMAD, grupa 1)
    • Zajęcia: wtorek, 1215-1345, sala 29.
  2. Wstęp do programowania - laboratorium (MMAD, grupa 2)
    • Zajęcia rozpoczynają się 7 listopada 2017 r.
    • Plan zajęć: poniedziałek, 1215-1345; wtorek, 1015-1145; czwartek, 1215-1345.
    • Wszystkie zajęcia odbywają się w sali 109.

Semestr letni 2016/17:

Konsultacje:
  • Poniedziałek, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa z geometrią (Matematyka)
    • Laboratorium: piątek, 815-945, sala 109 (co dwa tygodnie).
  2. Bazy danych (Matematyka)
    • Wykład: środa, 1015-1145, sala 116.
    • Laboratorium gr. 1: piątek, 1215-1345, sala 29.
    • Laboratorium gr. 2: piątek, 1015-1145, sala 29.
  3. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: czwartek, 815-1000, sala 52.
  4. Struktury danych i bazy danych (Bioinformatyka)
    • Wykład: środa, 1015-1145, sala 116; czwartek, 1215-1345, sala 201 (przez 7 tygodni).
    • Laboratorium: poniedziałek, 815-945, sala 137; wtorek, 815-945, sala 137.

Semestr zimowy 2016/17:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: czwartek, 815-1000, sala 210.
  2. Matematyka (Geografia)
    • Ćwiczenia gr. A: wtorek, 1315-1445, sala B206 (co 2 tygodnie od 04.10).
    • Ćwiczenia gr. B: wtorek, 1315-1445, sala B206 (co 2 tygodnie od 11.10).
    • Ćwiczenia gr. D: wtorek, 1130-1300, sala B206 (co 2 tygodnie od 11.10).

Semestr letni 2015/16:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: środa, 1730-1900, sala 311.
  2. Podstawy programowania (Matematyka ekonomiczna)
    • Ćwiczenia: wtorek, 0830-1000, sala 309 (co 2 tygodnie).
  3. Struktury danych i bazy danych (Bioinformatyka)
    • Wykład: czwartek, 0900-1130, sala 302.

Semestr zimowy 2015/16:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa z geometrią (Matematyka)
    • Ćwiczenia:
      • poniedziałek, 915-1145, sala 327 (Grupa 3);
      • wtorek, 915-1145, sala 227 (Grupa 1).
  2. Teoria reprezentacji - wykład fakultatywny
    • Wykład: czwartek, 1215-1345, sala 47.
    • Ćwiczenia: środa, 815-945, sala 47.
  3. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: czwartek, 815-945, sala 327.

Semestr letni 2014/15:

Konsultacje:
  • Wtorek, 1215-1345, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych (Matematyka)
    • Wykład: poniedziałek, 1015-1145, sala 209. Archiwum wykładów.
    • Laboratorium: poniedziałek, 815-945, sala 109 (Grupa A); wtorek 1015-1145, sala 109 (Grupa B).
  2. Bazy danych (Matematyka Ekonomiczna)
  3. Geometria i grupy - seminarium licencjackie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: środa, 815-945, sala 47.
  4. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: środa, 1400-1530, sala 309.
  5. Struktury danych i bazy danych (Bioinformatyka)
    • Wykład: piątek, 1015-1145, 1200-1230, aula 1. Archiwum wykładów.
    • Laboratorium: czwartek, 1130-1300, sala 39 i piątek, 830-1000, sala 39 (Grupa 2).

Semestr zimowy 2014/15:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Geometria i grupy - seminarium licencjackie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: środa, 1400-1530, sala 47.
  2. Geometria i grupy - seminarium magisterskie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: wtorek, 1400-1530, sala 328.

Semestr letni 2013/14:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych (Matematyka)
    • Wykład: poniedziałek, 730-900, aula nr 2.
    • Laboratorium: poniedziałek, 1015-1145 (Grupa A), 1215-1345 (Grupa B), sala 109.
  2. Bazy danych (Matematyka Ekonomiczna)
    • Wykład: wtorek, 1215-1345, aula nr 2.
  3. Geometria i grupy - seminarium licencjackie
    • Zajęcia: czwartek, 815-945, sala 122.
  4. Struktury danych i bazy danych
    • Wykład: poniedziałek, 730-930, aula nr 2.
    • Laboratorium: piątek, 1015-1145, 1215-1345, sala 29.

Semestr zimowy 2013/14:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Geometria i grupy - seminarium licencjackie (z dr Hałendą)
    • Zajęcia: środa, 815-945, sala 153.

Semestr letni 2012/13:

Konsultacje:
  • Wtorek, 815-945, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych, Matematyka, spec. nauczycielska, II rok
    • Wykład: piątek, 1215-1345, sala 116.
    • Laboratorium: wtorek, 1015-1145, sala 51 (grupa a); czwartek, 815-945, sala 110 (grupa b).
  2. Struktury danych i bazy danych, Bioinformatyka, II rok
    • Wykład: piątek, 1015-1145, sala 201 (8 spotkań); piątek, 1215-1345, sala 116.
    • Laboratorium: środa, 900-1030, sala 137; piątek, 815-945, sala 29.

Semestr zimowy 2012/13:

Konsultacje:
  • Wtorek, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa - ćwiczenia - Informatyka, I rok, grupa 3
    • Zajęcia: czwartek, 815-945, sala 311.
  2. Narzędzia informatyczne - laboratorium - Matematyka, nauczycielska, II rok
    • Zajęcia: wtorek, 830-1000, sala 39 (grupa 1); czwartek, 1215-1345, sala 29 (grupa 2)

Semestr letni 2011/12:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych - Matematyka, II rok, sp. nauczycielska
    • Wykład: poniedziałek, 815-945, sala 209.
    • Laboratoria: wtorek, 1015-1145, sala 110 (grupa a); czwartek, 1015-1145, sala 109 (grupa b).
    • Egzamin: wtorek, 19 czerwca, godz. 1015, sala 209.
  2. Podstawy informatyki - laboratorium - Matematyka Ekonomiczna, I rok, grupa c
    • Zajęcia: wtorek, 815-945, sala 39; środa, 815-945, sala 29
  3. Struktury danych i bazy danych - wykład - Bioinformatyka, II rok
    • Zajęcia: poniedziałek, 815-1045, sala 209.
    • Zaliczenie wykładu: wtorek, 19 czerwca, godz. 1015, sala 209.

Semestr zimowy 2011/12:

Konsultacje:
  • Poniedziałek, 1115-1245, pok. 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Matematyka - wykład - Chemia, I rok
    • Zajęcia: poniedziałek, 800-1100, sala 14 BOŚ
  2. Matematyka - ćwiczenia - Geografia, I rok
  3. Matematyka - wykład - Gospodarka przestrzenna, I rok
    • Zajęcia: wtorek*, 900-1045, sala 103
  4. Narzędzia informatyczne - laboratorium - Matematyka nauczycielska, II rok
  5. Spin struktury na rozmaitościach i grupach - ćwiczenia - Matematyka

*/** Zajęcia co dwa tygodnie, począwszy od pierwszego/drugiego tygodnia roku akademickiego.

Semestr letni 2010/11:

Konsultacje:
  • Środa, 1015-1145, pokój 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Bazy danych - wykład i laboratorium - Matematyka, sp. nauczycielska, II rok

Semestr zimowy 2010/11:

Konsultacje:
  • Wtorek, 1215-1345, pokój 312.
Prowadzone zajęcia:
  1. Matematyka - ćwiczenia - Chemia, I rok
    • Zajęcia: środa, 815-945
    • Kolokwium poprawkowe: wtorek, 18 stycznia 2011, godz. 1115, sala 130, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
  2. Narzędzia informatyczne - laboratorium - Matematyka Nauczycielska, II rok
  3. Podstawy informatyki - Matematyka Ekonomiczna - I rok, grupa b
  4. Sieci komputerowe - laboratorium - Matematyka Nauczycielska - IV rok
  5. Teoria Galois - ćwiczenia - przedmiot fakultatywny
    • Zajęcia: poniedziałek, 815-945

Semestr zimowy 2009/10:

Konsultacje:
  • Czwartki, 830-1000, pokój 215.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa i zastosowania - laboratorium - Matematyka Ekonomiczna, I rok.
    • Kurs na Portalu Edukacyjnym.
    • Zajęcia grupy laboratoryjnej A z dnia 22.12.2009 zostają przełożone na czwartek, 7.01.2010, sala nr 51.
  2. Matematyka - ćwiczenia - Geografia, I rok.
    • Zajęcia co dwa tygodnie.
    • Lista zadań.
    • Uwaga: W czwartek, 5 listopada, zajęcia grupy C o godz. 930, zajęcia grupy A o godz. 1100. Sala: D012, Wrzeszcz.
    • Zadania z kolokwium.
    • Terminy poprawek:
      • Grupa F: 18.01.2010 r. (na zajęciach)
      • Grupy A,C: 21.01.2010 r. (na zajęciach)
      • Grupy B,D: 22.10.2010 r. godz. 12.15 (sala 208 Wydziału MFI)
    • Omówienie poprawki, wpisy do indeksu (dla osób, które zaliczyły) oraz wyznaczenie jeszcze jednego terminu poprawy (w sesji): 22.01.2010 r. sala 208, Wydział MFI, po poprawie grup B i D (około godz. 13).
    • Kolejna poprawa w poniedziałek, 25 stycznia o godz. 1215, w auli nr 2 na Wydziale MFI (proszę czekać przed aulą, w razie gdyby cokolwiek miało ulec zmianie).
    • Poprawa w sesji poprawkowej - piątek, 26 lutego o godz. 1000, sala 327 IM.
  3. Analiza matematyczna - ćwiczenia - Informatyka i Ekonometria, I rok.
    • Zajęcia co dwa tygodnie od 19 października.
    • Poprawa kolokwium: 2 lutego, godz. 1115, sala 309 Wydziału MFI.
  4. Podstawy informatyki - laboratorium - Matematyka Ekonomiczna, I rok.

Semestr zimowy 2008/09:

Konsultacje:
  • Poniedziałki, 1315-1445, pokój 215.
Prowadzone zajęcia:
  1. Algebra liniowa z geometrią - ćwiczenia - Informatyka, grupa 4
    • Zajęcia: czwartki, 1315-1445, aula nr 2 IM
    • Kolokwium: 20 listopada 2008r. Zadania.
    • Poprawka kolokwium: 15.12.2008, godz. 1345, sala nr 52 IM.
    • Kolokwium: 8 stycznia 2009 r.
    • Poprawa kolokwium: 15 stycznia 2009 r. w sali nr 47 IM.
  2. Matematyka dla studentów Oceanografii - ćwiczenia

Kontakt

  • E-mail:
    rafal.lutowski@mat.ug.edu.pl
  • Telefon:
    58 523 21 65
  • Adres:
    Instytut Matematyki
    Uniwersytetu Gdańskiego
    ul. Wita Stwosza 57
    80-308 Gdańsk
  • Pokój:
    312