Rekrutacja na rok 2015/16

ZASADY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO W ROKU AKADEMICKIM 2015/2016

FORMA POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO:

Rejestracja na studia doktoranckie na rok akademicki 2015/2016 odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów [link do https://doktoranci.irk.ug.edu.pl/index.web].

Limit przyjęć w roku akademickim 2015/2016: 10 osób

TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW:

30.06.2015 – 11.07.2015
Dziekanat Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
80 – 952 Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57
kontakt: studiadoktoranckie@ug.edu.pl, (+48) 58 523 22 58

WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Podanie o przyjęcie na studia doktoranckie (formularz do pobrania na stronie internetowej).     
  2. Życiorys.
  3. Odpis dyplomu ukończenia studiów magisterskich (lub równorzędnych) lub zaświadczenie o zdanym egzaminie magisterskim.
  4. Opinia opiekuna pracy magisterskiej lub lub innego pracownika naukowego.
  5. Autoreferat z dołączoną dodatkową dokumentacją potwierdzającą kwalifikacje (publikacje, nagrody, staże i kursy).
  6. Kserokopia dokumentu stwierdzającego tożsamość, poświadczona za zgodność z oryginałem.
  7. 3 kolorowe fotografie o wymiarach 4,5 cm x 6,5 cm bez nakrycia głowy na jasnym tle.
Kandydat, który ukończył studia wyższe za granicą musi złożyć dodatkowe dokumenty opisane poniżej.

TERMIN I MIEJSCE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ:

Pomiędzy 15 a 18 lipca 2015 odbędą się rozmowy z wybranymi kandydatami. Kandydaci zostaną poinformowani o dokładnym miejscu i terminie rozmowy za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warunkiem dopuszczanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie na podstawie złożonych dokumentów co najmniej 25 punktów.

TERMIN ROZSTRZYGNIĘCIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

21.07.2015
Informacja o wyniku postępowania rekrutacyjnego zostanie wysłana do kandydata za pośrednictwem poczty elektronicznej.

ZASADY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

  1. Ocena na dyplomie ukończenia studiów: 0 – 10 pkt (poniżej db – 0 pkt; db – 1 pkt; db plus – 3 pkt; bdb – 5 pkt; dla absolwentów studiów matematycznych liczba punktów mnożona jest przez 2).
  2. Opinia promotora pracy magisterskiej lub innego pracownika naukowego: 0 – 10 pkt.
  3. Publikacje w czasopismach: 0-5 pkt (publikacja anglojęzyczna z IF -5 pkt, publikacja anglojęzyczna bez IF – 3 pkt, publikacja w j. polskim – 1 pkt); punkty za różne publikacje sumują się jednak nie mogą przekroczyć 5 punktów;. 
  4. Prezentacje na konferencjach: 0 – 5 pkt (anglojęzyczna – 5 pkt, polska – 3 pkt); punkty za różne prezentacje sumują się jednak nie mogą przekroczyć 5 punktów (czyli za dwie prezentacje na konferencjach krajowych przysługuje 5 pkt).  
  5. Dodatkowe udokumentowane kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności: 0 – 10 pkt (za każdy posiadany certyfikat potwierdzający umiejętności językowe lub odbyte kursy 2 pkt).  
  6. Rozmowa kwalifikacyjna (prowadzona w języku angielskim): 0 – 30 pkt (w tym za ocenę merytoryczną do 20 pkt, za inne aspekty związane z postawą i doświadczeniem kandydata do 10 pkt).  
  7. Opinia przyszłego opiekuna naukowego, do którego zgłasza się kandydat: 0 – 30 pkt.

Maksymalna liczba punktów: 100

Minimalny wynik uzyskany w rekrutacji, wymagany do przyjęcia na studia doktoranckie wynosi 40 pkt.

DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE OD KANDYDATA, KTÓRY UKOŃCZYŁ STUDIA WYŻSZE ZA GRANICĄ:

Na studia doktoranckie mogą być przyjęte osoby, które posiadają dyplom lub inny dokument ukończenia studiów za granicą, uznany, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą lub na podstawie umowy międzynarodowej, za równorzędny z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Osoby niebędące obywatelami polskimi mogą podejmować i odbywać studia doktoranckie na zasadach określonych w art. 43 i 44 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa z dnia 12 października 2006 r. w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz. U. nr 190, poz. 1406 z późn. zm.). W odniesieniu do niezbędnych dokumentów wymaganych od kandydatów stosowane jest również Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą. (Dz. U. nr 196, poz. 1168).

Kandydat dostarczyć musi dodatkowo następujące dokumenty:

  1. Oryginał dyplomu uzyskanego za granicą (w przypadku osób niebędących obywatelami polskimi zalegalizowany lub opatrzony apostille).
  2. Kopię świadectwa szkolnego, świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów wyższych, na podstawie którego kandydat został przyjęty na studia zakończone wydaniem dyplomu uzyskanego za granicą, o uznanie którego się ubiega.
  3. Oświadczenie, że dyplom uzyskany za granicą nie stanowił dotychczas przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego w żadnej polskiej uczelni.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia może zostać zwolniona z postępowania nostryfikacyjnego, jeżeli posiada dyplom ukończenia studiów wyższych:

  1. Wydany przez uprawnioną instytucję działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia w Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwa – strony Konwencji o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w Regionie Europejskim, sporządzonej w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 r.;
  2. Uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie lub o otwarcie przewodu doktorskiego w państwie jego uzyskania.

W takiej sytuacji kandydat wnosi do Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG:

  1. Podanie o zwolnienie z postępowania nostryfikacyjnego;
  2. Zaświadczenie wystawione przez właściwe władze edukacyjne lub odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzające, że dyplom uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie w państwie jego uzyskania.
2015/05/29