Kant i matematyka

Nie chodzi tu o wielkiego filozofa, ale o kantowanie w matematyce. Choć matematyk kojarzy się bardziej z miłośnikiem prawdy niż z oszukiwaniem, to jednak kantowanie w matematyce się zdarza. Co więcej, kantowanie w matematyce może być bardzo kształcące i przydatne. Znamy wiele różnych żartów, sofizmatów i paradoksów matematycznych. Niektóre z nich były wcześniej aporiami (kant nierozpoznany). Czy jednak wiemy, że dziś jesteśmy również kantowani? Tak łatwo bowiem zdajemy się w liczeniu na komputery…

Sofizmat prowadzi do fałszywej tezy, a jednak może odegrać ważną funkcję w nauczaniu. Wzmaga naszą czujność i pozwala przekonać się, czy naprawdę rozumiemy dane zagadnienie. Paradoks prowadzi do prawdziwej tezy, ale jest ona dla nas zaskakująca i sprzeczna z naszą intuicją. I to tak bardzo, że za wszelką cenę staramy się znaleźć błąd w rozumowaniu. Widzimy zatem, że sofizmat i paradoks to dwa różne pojęcia. Czy jednak w konkretnym przypadku nie będziemy mieli problemów z rozstrzygnięciem, czy przedstawione rozumowanie to kant, czy niekant?

Te same problemy trawiły ludzkość już od starożytności. W dobie wszechobecnych komputerów, używanych także jako niesłychanie sprawne kalkulatory, dochodzi jeszcze jeden rodzaj kantu: kant obliczeniowy.


Po spotkaniu


Na zajęciach poznaliśmy wiele różnorodnych przykładów paradoksów i sofizmatów z zakresu logiki, geometrii, algebry, rachunku prawdopodobieństwa,...  Zobaczyliśmy, że rzeczywistość może być sprzeczna ze "zdrowym rozsądkiem", a z pozoru poprawne rozumowanie może doprowadzić do absurdalnych  wniosków .Nauczyliśmy się różnych sposobów rozumowania oraz wykrywania błędów w logicznym, zdawałoby się, rozumowaniu.  

Galeria zdjęć

img_20171028_151814.jpg
img_20171028_151847.jpg
img_20171028_151856.jpg
img_4190.jpg
img_4191.jpg
img_4192.jpg
img_4196.jpg
img_4197.jpg

Inne artykuły związane z hasłami: #wykłady  #spotkania  #wydarzenia 
2017/11/13